Świetlica jest czynna codziennie w godzinach: 7.00-16.30
Wychowawcą świetlicy: mgr Dorota Duława, mgr Katarzyna Stec, mgr Katarzyna Gucwa.
Do świetlicy przyjmowani są w pierwszej kolejności:
- uczniowie z klas I-III,
- dzieci obojga pracujących rodziców,
- dzieci dojeżdżające do szkoły z poza miasta.
Warunkiem przyjęcia dziecka do świetlicy jest złożenie przez rodzica/opiekuna karty zgłoszenia dziecka do świetlicy w pierwszym tygodniu roku szkolnego.
Głównym celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich, w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku i odrobienia prac domowych.
Karta zgłoszenia
Świetlica w naszej szkole to miejsce, w którym dzieci współtworzą przestrzeń do rozwijania się, lepszego poznawania siebie samych i swoich kolegów. W świetlicy jemy wspólnie posiłki, uzupełniamy treści z zajęć, uczymy się nowych rzeczy, gramy w różnorodne gry, bawimy się i śmiejemy, rozwiązujemy problemy. Chcemy, aby dzieci miały czas na odpoczynek, chwilę oddechu od codziennych obowiązków i możliwość korzystania z uroków dzieciństwa. Dlatego w głównej mierze czas spędzamy na swobodnej zabawie, podejmowanej przez dzieci spontanicznie w różnych grupach i o różnej tematyce. Zabawa spontaniczna to nie zabawa w „byle co i byle jak”. To sytuacja, w której dzieci nie bawią się przypadkowo. Podejmują one takie aktywności i takie zabawy, które pomagają im zgromadzić potrzebne doświadczenia do rozwijania schematów umysłowych niezbędnych w danej chwili.
Poprzez czas spędzony na świetlicy, gry i zabawy staramy się wzbogacać wiedzę dzieci, kształtować umiejętności, wyrabiać spostrzegawczość, ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia, wypowiadania się, pamięć, uwagę, pobudzać wyobraźnię, a także wyrabiać wrażliwość estetyczną i muzyczną. Gry i zabawy ruchowe, również na świeżym powietrzu, podnoszą sprawność ruchową dzieci.
Funkcje szkolnej świetlicy:
Świetlica spełnia kilka funkcji. Można wśród nich wskazać:
- opiekuńczą – polegającą na zapewnieniu podstawowej opieki uczniom;wychowawczą – czyli kształtującą postawy, zachowania i cechy uczniów niezbędne w życiu społecznym oraz rozwijającą zdolności interpersonalne;
- wspierającą – widoczną w aktywizowaniu uczniów, wspieraniu ich uzdolnień i zainteresowań;
- edukacyjną – polegającą na rozbudzaniu ciekawości poznawczej, rozpoznawaniu uzdolnień i mocnych stron dziecka, indywidualizacji zadań, czyli stwarzaniu każdemu dziecku warunków do odniesienia sukcesu;
- rekreacyjną – związaną z organizowaniem zajęć sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi;
- kompensacyjną – czyli wyrównującą braki edukacyjne i wychowawcze.
Zasady zachowania w świetlicy:
- Słuchamy rad, poleceń i uwag nauczyciela.
- Jesteśmy dla siebie mili i życzliwi.
- Pomagamy sobie wzajemnie.
- Opiekujemy się młodszymi kolegami/koleżankami.
- Mówimy półgłosem, nie krzyczymy.
- Wychodzimy tylko za pozwoleniem nauczyciela.
- Szanujemy gry i zabawki.
- Zawsze po sobie sprzątamy.
- Nie dokuczamy, nie skarżymy, nie używamy brzydkich słów.