Wyjazd do Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU

 

W dniu 10 października 2018 roku klasy trzecie gimnazjum wraz z wychowawcami pojechały do Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince. Zwiedzanie rozpoczęli od Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przechodząc przez bramę z napisem "Arbait macht frei" ("Praca czyni wolnym"), przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy, a wracając bardzo często nieśli wyczerpanych, zmarłych z wysiłku czy chorych kolegów. Na dziedzińcu pomiędzy blokami numer 10 i 11 ujrzeli "ścianę śmierci"; ścianę, pod którą esesmani w latach 1941 -1943 rozstrzelali kilka tysięcy ludzi, wykonywali karę chłosty czy słupka.

Następnie udali się do Birkenau (Brzezinki), oddalonego o około 3 km od Oświęcimia obozu o powierzchni 140 ha, otoczonego drutem kolczastym pod napięciem.

Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, którą do tej pory znali tylko z lekcji, a także ukazanie ogromu ludzkiego cierpienia.

 

Adres

Szkoła Podstawowa
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
im.Franciszki Lechner
ul. Broniewskiego 13
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 829-24-09, 500 044 008 

 

 

Organ prowadzący

Prowincja Polska
Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
ul. Pędzichów 16
31-152 Kraków
tel. +48 12 633 75 00

RODO

Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Danych Osobowych jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.

Administrator strony

Strona nie działa poprawnie zgłoś administratorowi: Agnieszka Danielec.