logoSPbaner

5 Noc doświadczeń

059 W zwykłe dni o godzinie 18, mimo ogromnej, a jakże, uczniowskiej pasji, szkoła stoi już nieco opustoszała. No właśnie... w zwykłe dni. Jednak piątek do takich nie należał. To właśnie wtedy rozpoczęła się długo wyczekiwana przez całą społeczność szkolną Noc Doświadczeń. Efektowne wybuchy, zwierzęce narządy, wszechobecny dym... z tym wszystkim mieliśmy styczność w nocy z piątku na sobotę. Ale po kolei...

Noc Doświadczeń to inicjatywa nauczycieli oraz uczniów Liceum ZCBM. Na całe wydarzenie zapraszani są uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy z pomocą starszych kolegów mają okazję spotkać się z żywą nauką, zobaczyć, jak wszystko, czego uczą się w teorii, ma zastosowanie w praktyce. Dla licealistów jest to świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy oraz wykazania się w doświadczeniach, które sami projektują, a następnie prezentują kolejnym grupom. Oczywiście ogromnym wsparciem, nie tylko merytorycznym, służą nauczyciele, którzy sprawują pieczę nad całym wydarzeniem.

W tym roku spotkaliśmy się nocą w murach naszej szkoły po raz piąty. Wielkie laboratorium, w które zamienił się na ten czas budynek Liceum, można było zacząć zwiedzać od pracowni chemicznej. Tam na gimnazjalistów czekała masa kolorowych roztworów, o których z ożywieniem opowiadali starsi uczniowie. Nie zabrakło wybuchów, tajemniczych mikstur, ale przede wszystkim solidnej dawki wiedzy.

W salach biologicznych na gimnazjalistów również czekało wiele niespodzianek. Jedną z nich były leżące na stołach narządy świni, dzięki którym uczniowie mieli szansę lepiej zapoznać się ze zwierzęcą anatomią. Młodzi pasjonaci biologii zaprezentowali szereg doświadczeń, wśród których znajdowała się m.in. izolacja DNA kiwi. Co ciekawscy mogli skorzystać z mikroskopów, by pooglądać wybrane tkanki. 

Następne klasy zostały zamienione w pracownie fizyczne. To stąd co jakiś czas wydobywał się huk lub kolorowy dym. Gimnazjaliści mogli podziwiać doświadczenia z wykorzystaniem prądu, suchego lodu oraz ognia, a część z nich wykonać nawet samodzielnie. Nie zabrakło oczywiście cieczy nienewtonowskiej, której właściwości z zapałem badali uczniowie. Całości dopełniała klimatyczna sceneria oraz dekoracje. 

Oprócz tego, zwiedzający mogli wstąpić do pracowni komputerowej, gdzie piątkowej nocy prym wiodły roboty i samodzielnie zaprojektować program sterujący oraz do sali, w której odbywały się zajęcia kreatywnego myślenia według międzynarodowego programu Odyseja Umysłu. 

Po kilku godzinach pełnych naukowych wrażeń, wszyscy udaliśmy się do kaplicy na krótkie nabożeństwo, a następnie wróciliśmy do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się projekcja filmów „Chata” oraz „Wielki Mike”. Czasu, który pozostał nam do rana, w większości nie przeznaczyliśmy na sen - w końcu taka wyjątkowa Noc zdarza się tylko raz w roku. 

Wrażeniami podzieliła się Anna Kupczak

Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń
Noc doświadczeń

 

Godziny pracy: